Úvod Články Inspirace pro podzimní výlety a dovolenou v Čechách

Inspirace pro podzimní výlety a dovolenou v Čechách

235

Podzim je ideálním obdobím, kdy si můžete odpočinout od každodenního shonu a zpomalit. Listí se zbarvuje do zlatova a počasí je chladné a svěží, což je ideální doba pro poznávání přírody. Procházka lesem zbarveným podzimními barvami, kolem vašeho oblíbeného rybníku, kde si můžete třeba i zarybařit. Taky vás to tak láká? Na co čekáte?

Ukážeme vám inspirace pro takovou podzimní dovolenou či výlety v Čechách. Třeba vám poslouží i jako inspirace na Vánoční dárek pro vaše nejbližší. Není totiž nad to, darovat zážitek, čas a prostor pro relaxaci a pro sebe sama.

Doma je doma

Je sice pravda, že spousta lidí utíká na dovolenou či výlety do zahraničí, především během letních prázdnin, ale víte, že i naše rodná země nabízí nepřeberné možnosti, co se právě odpočinku týče?

Čím dál více lidí volí dovolenou až na podzim. Jaký k tomu mají důvod? Je to především kvůli kapacitě. Protože namísto přecpaných prázdninových pláží si můžete s klidem na duši užít krásnou přírodní podívanou.

Především se setkáte s méně turisty a budete mít na všechny zajímavá místa více klidu. Důležitým faktorem jsou také nižší ceny. Nový trend podzimního cestování potvrzuje stále více specialistů na dovolené a věřte tomu, že o zajímavá místa v naší krásné České republice není ani trochu nouze. No a pokud neumíte cizí jazyk, je pak zkrátka Česko jasnou volbou.

Podzim je tak ideální měsíc k tomu, abyste podnikli nejrůznější výlety. V následujících týdnech sice můžeme očekávat proměnlivé počasí, nicméně určitě skloubíte svůj volný čas v diáři s vhodným počasím a vyrazíte na hezký podzimní výlet.

Pokud však ještě nemáte zcela jasno v tom, kam to bude, připravili jsme pro vás několik tipů, které vás zavedou do různých koutů naší krásné České republiky, a to na vámi známá i neznámá místa.

Navštívili jste už někdy stádo koní Převalského na Dívčích hradech, nové rozhledny u Rokytnice nad Jizerou anebo pozorovatelnu Durch v Bílých Karpatech? Podívejte se na tyto skvělá místa.

Rokytnice nad Jizerou a její vyhlídky

Rokytnice nad Jizerou nabízí spoustu vyhlídek, které jsou různorodě umístěné. Nabízejí nádherné a pestré výhledy do okolní krajiny a jsou krásně lemovány stromy a borůvčím. Jistě oceníte i krásně zbarvené podzimní listí při těchto vyhlídkách.

Skalní útvary Tiských stěn

Sever Čech nabízí fantastické skalní útvary, které jsou více než obdivuhodné. Skrývají se v Tiských stěnách spolu s jedním z našich nejznámějších skalních měst. Toto město nabízí atraktivní pískovcovité útvary a dosahuje výšky až cca 613 metrů.

Skalní město se dělí na dvě velké části a to jsou Velké stěny a Malé stěny, jimiž vedou prohlídkové trasy. Obě tyto města spojuje naučná stezka značená cedulí, kde najdete sedm informativních zastávek. Nemusíte se tedy bát, že byste se ztratili.

Hamry nad Sázavou

Máte děti a chtěli byste s nimi podniknout takový výlet, který bude bavit všechny? Ale kam vyrazit na výlet s dětmi? Ideální volbou jsou Hamry nad Sázavou. Nachází se zde totiž Hamerský vycházkový okruh. Co to je?

Tento okruh zaujme především sochami žďárského rodáka Michala Olšiaka, jehož plastiky jsou k vidění nejen u nás, ale také i v Německu a Itálii. V okolních lesích je navíc ideální terén pro houbaře. Takže pokud jste navíc vášnivými houbaři, je tohle perfektní výlet pro vás. Uděláte si krásnou procházku s dětmi, uvidíte sochy, které zaujmou i děti a třeba i zrovna porostou.

Jaké další sochy můžete s dětmi objevovat? Poblíž hlavní silnice ze Žďáru na Havlíčkův Brod se nachází socha koně, který vytahuje povoz z bažin. Dále pod Rozštípenou skálou na vás čeká 2,5 metrů vysoká hlava mamuta.

Na Hamerském vycházkovém okruhu také najdete sochu mamlase, který tu střeží krásný výhled na město Žďár nad Sázavou a nedaleko benzínové pumpy vítá návštěvníky obce žabošnek.

Třeboňsko pro milovníky rybaření

Pro milovníky rybaření tu máte také tip na výlet dle jejich gusta. Jednou z nejoblíbenějších oblastí pro rybaření a současně s poznáváním krásné okolí je bezpochyby oblast Třeboňska.

Pokud se vydáte do tohoto regionu, nejenže poznáte krásnou pestrobarevnou přírodu tohoto regionu, ale také můžete nahodit do nových vodních ploch, skvělé je prozkoumat, co se v nich ukrývá, a taktéž si přitom i odpočinout.

Pokud plánujete v okolí Třeboně přespat, vyzkoušejte zateplenou hamaku. Jedná se o houpací síť na spaní, která je zavěšená mezi stromy. Je to skvělý parťák na cesty a také pro ty, co si chtějí zkusit spát pod širým nebem. Nicméně v ní můžete klidně i jen odpočívat a relaxovat.

Rožmberk

V okolí Třeboně sice najdeme spoustu rybníků, ale jejich král je jen jeden. Jedná se totiž o rybník Rožmberk, který je z nich největší. Jeho rozloha 489 hektarů ho totiž řadí i jako největší rybník v České republice. A pozor, prvenství drží dokonce i po celém světě.

Pakliže vás Rožmberk láká a chtěli byste se s chutí pustit do rybaření, najdete ho v okrese Jindřichova Hradce. Jako rybáře vás jistě bude zajímat i jeho hloubka, která je přibližně 6,2 metrů. Právě kvůli tomu je tento rybník perfektním výběrem pro vaše místo na dovolenou.

Velkou výhodou této lokality je především i to, že můžete během svého pobytu vystřídat několik rybníků a prakticky tak rybařit každý den na jiném místě. Sen každého rybáře. Jako tip pro vás máme další velké rybníky, jako je Horusický rybník, rybník Dvořiště nebo třeba Velký Tisý rybník.

Region a jeho krásy

K rybaření můžete přidat i poznávání místního okolí. Region Třeboňsko totiž nabízí řadu možností na výlety a spoustu zajímavých míst. Jedním z nejpopulárnějších míst pro turisty je hrobka knížecího rodu Schwarzenbergů. Ta byla postavena v 19. století.

Dalším místem je také prohlídka staré radnice přímo v Třeboni, která se pyšní svojí vyhlídkou. Rybník Svět zase nabízí vyhlídkovou plavbu. Nicméně město Třeboň je opravdu krásné samo o sobě a stojí za to si ho projít. Krásné malebné uličky spolu s kavárnami a oblíbenými restauracemi mají své kouzlo.

Tip: Přestože v Česku je míst na rybaření dostatek, mnoho rybářů sní o tom, že sbalí pruty a vyrazí do světa. Co byste řekli na rybářskou dovolenou v Norsku?

Dalimilova rozhledna na Větrově

Pokud jste někdy v minulosti byli na Králickém Sněžníku, jistě jste si všimli rozhledny, která zde kdysi stávala. Jestliže se vám líbila, není nic lepšího než navštívit její přesnou kopii.

Jde o Dalimilovu rozhlednu, která se nachází na Větrově, na rozmezí mezi Jeseníky a Rychlebskými horami. První turisté zavítali navštívit tuto rozhlednu, která je postavena především z kamene, již v roce 2021 v červenci.

Rozhledna nabízí dechberoucí výhledy do okolí. K této rozhledně se můžete dostat například po zelené turistické značce, která spojuje Staré Město s chatou Paprsek, jež leží nedaleko Větrova. Rozhledna je ideální způsob, jak spojit návštěvu hor s příjemnou turistikou a pobytem na čerstvém vzduchu.

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech

Zarámovaný obraz, i tak se dá nazvat tato rozhledna. Najdete zde nádherný výhled na krásně zbarvenou krajinu. Bílé Karpaty jsou opravdu nefalšovaná krása a tato pozorovatelna to jen a jen dokazuje.

Krajina vás donutí zastavit se, vydechnout a vnímat okolní krásu. Kromě rozhledny tu lze podniknout několik aktivit. Okolím vás totiž může provést deset naučných stezek, jako např. Naučná stezka Královec z Valašských Klobouků,  NS Moravské Kopanice z Žítkové, NS Javornický hřeben z obce Střelná nebo Lidečko a další.

Divoké koně

Navštívit také můžete dvacetihektarovou pláň, která se nachází v Dívčích hradech v Praze. Tato pláň je totiž domovem menšího stáda koně Převalského. Pokud tedy mají vaše děti rády zvířata, tohle je ideální tip pro výlet s nimi.

Celé to funguje tak, že koně spásají travní porosty a přispívají k obnově rostlin a živočichů, tedy k oživení původní historické lokality, právě pomocí divokých koní. Není to nádherné?

U pláně jsou tři vyhlídky, které poskytnou ojedinělý pohled na samotné koně, ale mimojiné také uvidíte i na panorama Prahy. Vyhlídky jsou bezbariérové a vyvýšené.

Co v případě špatného počasí?

Znáte to. Vybrali jste si dle předpovědi počasí krásný slunečný podzimní víkend pro výlet s vašimi dětmi do přírody. Bohužel ale počasí nevyšlo vůbec podle vašich představ a venku zkrátka leje jako z konve. Víte, jak zabavit děti během upršených dní?

Nezoufejte a rozhodně nezůstaňte doma. Zvolte například aquapark, kde se vaši děti vyblbnou do syta. Navíc, pokud ještě neumějí dobře plavat, můžete to s nimi potrénovat a uvidíte, jak se zlepší.

Další možností je vzít děti do nějaké herny, kde si děti užijí spoustu legrace. Navíc zde mohou navázat i nová přátelství a poznat nové děti. Možností je opravdu spoustu, proto nevěšte hlavu. Navíc se říká, že není špatného počasí, pouze špatného oblečení.

Vyhlídka Máj, hrad Karlštejn a lom Amerika

I přesto, že tyto dvě místa zná dnes asi opravdu každý, nesmíme je vynechat a musíme je zařadit na tento seznam, jelikož se jedná opravdu o krásná a ikonická místa. Vyhlídka Máj nabízí opravdu jeden z nejhezčích výhledů na Vltavu, která právě na tomto místě protéká jakousi podkovou, kterou máte možnost z vyhlídky vidět.

Obzvláště na podzim je pak toto místo opravdu kouzelné, jelikož zbarvené listí udělá svoje a pohled z vyhlídky pak hraje krásnými podzimními barvami. K vyhlídce se dostanete po turistické stezce z obce Teletín.

Vyhlídka je přístupná celoročně a neplatí se zde vstupné. Přes léto je tu opravdu hodně turistů, především pak o víkendech. Proto se vyplatí návštěva vyhlídky právě na podzim a nejlépe ještě ve všední den.

Hrad Karlštejn a vyhlídka Máj jsou od sebe vzdáleny cca 50 min cesty autem. Bylo by tedy škoda nevyužít této možnosti a nenavštívit jeden ze symbolů Berounska. Majestátní hrad leží v malebné vesnici, která lemuje mělké údolí Berounky, oblé kopce, nekonečné lesy.

Není se čemu divit, že je dnes Karlštejn jednou z nejnavštěvovanějších památek. Mimo hradu a památek jsou zde i turistické atrakce jako třeba Muzeum voskových figurín. Zde naleznete například obrazy klenotů českých panovníků, figuríny českých politiků a umělců, dále i figuríny středověkých řemeslníků.

A do třetice všeho dobrého navštivte lom Amerika. Respektive se jedná o lomy Malá a Velká Amerika, kterým se často přezdívá český Grand Canyon. Jedná se o vápencové lomy, které se nacházejí poblíž obce Mořina, právě kousek od hradu Karlštejn.

Můžeme doporučit příjemnou procházku z Karlštejna kolem Malé Ameriky k Velké Americe. Tato příjemná procházka je dlouhá zhruba 6 km. Pro všechny případy je dobré vybavte se reflexním batohem a dalšími prvky, které vás zviditelní jakmile se začne stmívat.

Svatojánský okruh – Svatý Jan pod Skalou

Tento tip na výlet se nachází v samotném srdci Chráněné krajinné oblasti Český kras. Řadí se mezi jednu z nejzajímavějších turistických lokalit v této oblasti. Taktéž se jedná o velmi vyhledávanou lokalitu právě pro podzimní výlety.

Svatý Jan pod Skalou patří do Svatojánského okruhu, který měří zhruba 4 kilometry a začíná a končí právě ve Svatém Janu. Během tohoto okruhu narazíte na několik zajímavých zastávek. Vede na skalní vyhlídku u potoka Kačáku, do lomu Paraple a do listnatých lesů v Údolí propadlých vod.

Buďte opatrní, jelikož na podzim mohou být některé části stezky velmi kluzké. Stezka je poměrně náročnější a je dobré se připravit na strmé úseky.

Ozdobou místa je mimojiné poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele. V něm se totiž nachází hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století zjevil Jan Křtitel.

Vyražte do hor

Výlety do hor či i dovolená v horách jsou stále více upřednostňovanou variantou oproti dovolené u moře a nabývají na popularitě. Není se ani čemu divit. Právě pobyt v přírodě dává našemu tělu přesně to, co potřebuje, a to je blahodárný odpočinek a zároveň aktivní pohyb.

Náš tip: Chystáte se do hor? Zabalte rodinný stan a vezměte děti kempovat. Hory, spaní venku a netknutá příroda – takový zážitek děti jen tak nezapomenou.

Navíc mezi další výhody patří to, že dopřejete tělu aktivní pohyb a uděláte něco pro své zdraví. Díky tomu si více odpočinete od vašich starostí a stresu. A když si vyberete ideální místo, tak si oddechnete i od lidí.

Krkonoše

Asi nejznámější hory v Čechách a jasnou volbou pro mnoho lidí jsou Krkonoše. Cílem je zde nejvyšší hora Sněžka. Dále je výhodou neskutečná všeho vybavenost, co se okolí týče. Kam se tedy v Krkonoších vydat?

Sněžka

Jak jsme již zmínili, Sněžka je jasnou volbou, pokud si vyberete pěkné počasí. Samozřejmě počítejte s tím, že nebudete jediní, kdo si udělá výlet na Sněžku. Je to totiž cíl stovky lidí, řekněme i denně. Nicméně i přesto to bude krásný výlet. A pokud si ho chcete ještě zpestřit, vydejte se sem před východem slunce.

Přechod Krkonoš

Pokud máte na Krkonoše více dní, naplánujte si několikadenní přechod po hřebeni Krkonoš. Pěkně a pečlivě si naplánujte cestu z chaty na chatu. Pamatujte na to, že přespání pod širákem v Krkonoších není povolené. Tras je mnoho, můžete jít například z Harrachova, přes Mumlavu, Labský štít, Špindlerovu boudu, Sněžku až do Pece pod Sněžkou.

Pramen Labe

Dalším velmi oblíbeným cílem Krkonoš je pramen řeky Labe. Na trasu se vydejte z Horních Míseček směrem k Vrbatově boudě, dále k Pančavskému vodopádu. Odtud se dále vydejte přes Labskou vodu k prameni a přes Vrbatovu boudu pokračujte zpět do Míseček.

Jizerské hory

Místo běžkařů? To jsou Jizerské hory, které jsou právě díky nim asi nejvíce známé. Nicméně na podzim jsou perfektní pro příjemné turistické trasy, často po asfaltu ideálnímu k cykloturistice nebo klidně i pro výlety s kočárkem.

Tip: Nezapomeňte svým dětem pořídit kvalitní dětské oblečení, které odolá větru, dešti, ale i náročným a zběsilým dětským hrátkám.

Smrk

Nemyslíme jehličnatý strom, ale nejvyšší horu Jizerských hor, a to Smrk. Místní rozhledna vám nabídne neobvyklý výhled do celého okolí Jizerských hor. Doporučit můžeme například třicetikilometrovou túru z Bedřichova, přes Smědavu na Smrk a poté dolů do Lázní Libverda. Pokud chcete zvolit kratší trasu, o něco kratší bude trasa z Josefova dolu, přes Milíře ke Smědavě a dále opět na Smrk a do Bílého Potoka.

Jizera

Druhou nejvyšší horou v Jizerkách je Jizera. Ta je jen o dva metry nižší než Smrk. Jedná se o velmi oblíbený cíl zejména k přenocování. Přímo na vrcholu se totiž můžete vyspat a užít si krásné západy slunce ze spacáku nebo dole pod přístřeškem.

Bedřichovská přehrada

Bedřichovská přehrada nabízí mnoho upravených tras. Pokud se chystáte vyrazit s kočárkem, s klidem můžete, jsou totiž vhodné i pro něj. K přehradě se dostanete například z Nové Louky, přes Gregorův kříž a stejnou cestou nazpátek.

Jeseníky

Krkonoše jsou sice nejznámější hory u nás, ale Jeseníky jsou stejně tak krásné. Samozřejmě ale díky nižší popularitě je v nich mnohem větší klid, což je samozřejmě jedna velká výhoda. Právě oproti Krkonoším zde najdete mnohem méně turistických chat a občerstvovacích zařízení, proto si raději delší výlety lépe naplánujte a to i s předstihem.

Praděd

Praděd je nejvyšší horou Moravy. Uvidíte jí snad z každého kouta Jeseníků a výlet si na ni můžete naplánovat po různě dlouhých trasách. Nejkratší cesta vede z Ovčárny, nejkrásnější je údajně ta z osady Vidly přes Švýcárnu.

Dlouhé stráně

Asi byste to úplně nečekali, ale právě největší přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je oblíbený turistický cíl. Proč tomu tak je? Čekají na vás totiž krásné výhledy, pořídíte zajímavé fotky a můžete i na exkurzi elektrárny.

Z Červenohorského sedla do Ramzové

Přes Vřesovou studánku a Keprník dojdete z Červenohorského sedla až na Šerák, kde vás čeká krásná chata. Ta je velmi podobná a připomíná ty v rakouských Alpách. Odsud můžete dojít pěšky nebo sjet lanovkou až do Ramzové.

Zásady chování v horách

Pěší turistika je čím dál populárnější. K tomu je ale potřeba, abychom se k přírodě chovali tak, jak si to zaslouží, což bohužel spousta lidí neví. Právě kvůli tomu pak naše drahá příroda trpí a dále také obyvatelé, které v dané lokalitě žijí, či snad i ostatní turisté.

Dodržujte pravidla

Dbejte na cedule, které se v dané lokalitě vyskytují. Také i na řetěz nebo plot, který značí zákaz vstupu na určité místo. Znamená to, že tam opravdu chodit nemáte. Nikdo vás nechce ochudit o krásu, ale naopak se chce krása přírody zachovat.

Výběr vhodné obuvi a oblečení

Víte, jak se vybavit na túru do hor? Především nezapomeňte správné vybavení a nechte doma žabky či baleríny. Zvolte vhodné oblečení, které odpovídá předpovědi počasí a taktéž i obuv. Boty by vám neměly klouzat na prvním kamínku. Není nutné utrácet za drahou výbavu do hor, stačí boty s pevnou podrážkou, které jsou základem.

Stejný příchod, stejný odchod

To, co si přinesete s sebou, si s sebou také odneste. Chceme tím říct, že je potřeba, abyste místo při vašem odchodu nechali ve stejném stavu jako při svém příchodu. Opravdu neodhazujte kapesníčky, obaly od pití či jídla. Zkrátka dbejte na to, ať po cestě nenecháte něco, co do přírody nepatří.

Správné parkování

Mnoho turistů dnes nedbá na to, kde nechají své auto a spíše se snaží ušetřit na penězích za parkování. Nechávají tak stát auto vedle cesty či v přilehlých vesnicích. Často je to velmi na škodu, jelikož auto překáží či brání průjezdu, tím spíš to pak znepříjemňuje situaci obyvatelům vesnice.

Dodržujte klid a ticho

Pokud si v přírodě nemůžete ušetřit hudbu nahlas či popíjení s kamarády, zůstaňte doma. Příroda je domovem spousty zvířat a vy jste zde pouze na návštěvě. Nesmějte se zbytečně nahlas a nedělejte hluk, který děsí zvířata a také i další turisty.

Sepsali jsme pro vás ještě několik rad, které je třeba mít na paměti. Díky nim tak předejdete možným nepříjemnostem. Pamatujte ale na to, že hory nejsou prostředí, kde by se vám nic nemohlo stát.

  1. Naplánujte si trasu velmi pečlivě a zvolte náročnost, které je přiměřená a kterou zvládnete všichni ve vaší výletní skupině.
  2. Sledujte předpověď počasí a zabalte si s sebou správné vybavení do hor.
  3. Dejte někomu vědět o naplánované trase a také o tom, kdy se uskuteční, a jak dlouho by měla trvat.
  4. Seznamte se se značením turistických tras. Není na škodu vědět, jak se používá mapa.
  5. Buďte si jisti, že umíte číst výstražné tabule a po cestě je pečlivě sledujete.
  6. Nechoďte na místa, kde je zákaz vstupu nebo kde nejsou značené cesty.
  7. Vezměte si s sebou základní lékárničku a naučte se, jak poskytnout první pomoc.
  8. Uložte si číslo na Zdravotní záchrannou službu a též na Horskou službu.
  9. Ujistěte se, že jste si nastudovali, jak se chovat v případě laviny, zřícení či pokud zabloudíte.
  10. Nepodceňujte hory a nevystavujte sebe ani jiné členy skupiny možnému nebezpečí.

Výlet do hor vás nabije novou energií, ať už se rozhodnete zdolat Sněžku nebo se jen nadýchat čerstvého jizerského vzduchu. V Česku je ještě několik možností, kam vyrazit na hory, je to například Šumava, Krušné hory nebo Beskydy a další.

Dovolená v karavanu

Dovolená v karavanu s rodinou je způsob, jak relaxovat a odpočívat. Můžete prozkoumávat přírodu, chodit na dlouhé procházky a nasávat čerstvý vzduch. Pokud uvažujete o dovolené s rodinou v karavanu, připravili jsme si pro vás několik věcí, které byste měli vědět.

Tip: Víte, jaké oprávnění potřebujete při dovolené v karavanu?

Vyberte si správný karavan

K dispozici jsou nejrůznější typy a velikosti karavanů, takže je důležité vybrat si takový, který je vhodný pro vaši rodinu. Pokud máte například malé děti, můžete se poohlédnout po karavanu s vestavěným hracím koutkem nebo oddělenou ložnicí pro ně.

Přemýšlejte o umístění

Pokud jde o dovolenou v karavanu, klíčová je lokalita. Je potřeba najít místo, které je blízko všech aktivit a atrakcí, které chcete pro rodinu využít. A samozřejmě se také ujistěte, že je kemp bezpečný a dobře udržovaný.

Pečlivě se sbalte

Dovolená v karavanu je především o jednoduchosti, takže se nesnažte sbalit si všechno. Sepište si seznam všech věcí, které budete potřebovat, a snažte se zabalit si co nejlehčí věci. Díky tomu bude mnohem snazší udržet váš karavan uklizený a organizovaný.

Buďte připraveni na špatné počasí

Špatné počasí může zkazit každou dovolenou, proto bude dobré, pokud na něj budete připraveni. Přibalte si nějaké hry a aktivity, které rodinu zabaví, pokud bude pršet, a ujistěte se, že máte pro všechny dostatek teplého oblečení.

Užijte si kvalitní rodinný čas

Jednou z nejlepších věcí na dovolené v karavanu je možnost strávit kvalitní čas s rodinou. Ať už společně vaříte, hrajete hry nebo prostě večer odpočíváte, vytvoříte nezapomenutelné vzpomínky, které vám vydrží celý život.

TIP: Karaven se poslední roky stává čím dál víc oblíbený i na rybářské dovolené. Umožní vám zachytat si v několika vybraných oblastech a nemusíte dokola balit a rozkládat stan.

A co takhle k sousedům?

Slovensko nabízí nespočet pustých lesů, kde je opravdu lehké narazit na medvěda. Dále zde najdete nádherné horské doliny, hluboké jeskyně, ale i zachovalé zámky a nedobytné hrady. Dále může nabídnout i termální koupaliště. Slovensko je tak Čechy druhou nejnavštěvovanější zemí.

Naše sousedská země nabízí mnoho krásných míst, která stojí za to vidět. Objevte krásy Slovenska díky historickým jádrům měst nebo se vydejte pryč od civilizace přímo do krás národních parků.

Závěr

Závěrem jde už jen říct, že Česká republika je protkaná místy, které stojí za návštěvu. Některé jsou už profláklé o jiných lidé příliš nevědí. Taková místa můžete hledat třeba na popud místních. Vyberte si destinaci, popovídejte si s místními lidmi a vydejte se poznávat krásy Čech a Moravy, které nenajdete v tipech na internetu ani v turistických příručkách.

Ať už tak či tak, prolézt ČR křížem krážem, s prutem nebo bez, vám může zabrat klidně celý život. Záleží jen na tom, jak poctivě se této výzvy zhostíte.

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

Komerční sdělení