Úvod Články Kam v Česku na dovolenou k vodě

Kam v Česku na dovolenou k vodě

1 841

Kde jinde strávit léto než u vody? Přinášíme vám tipy na několik zajímavých aktivit pro milovníky relaxace i adrenalinu.

Kam v Česku na dovolenou k vodě

Máchovo jezero

Název této vodní plochy je zavádějící, ve skutečnosti se totiž o jezero nejedná. Máchovo jezero je totiž vlastně rybník.

Vodní plocha se nachází v Libereckém kraji a jedná se o populární rekreační lokalitu. Proto zde rovněž vzniklo zázemí pro návštěvníky čítající celou řadu objektů, jako jsou penziony a kempy. Doplňují jej i četné restaurace.

Jezero je lemováno čtveřicí písečných pláží, vodní plocha s rozlohou 284 ha láká ke koupání i k využití nejrůznějších plavidel, jako jsou lodě či šlapadla. V dubnu 2016 byl na jezeře oficiálně zahájen i sportovní rybolov.

Lipno

Lipenské přehradě se také říká „české moře“. Vzhledem k jeho rozloze 48,7 km² se jistě jedná o příhodnou přezdívku.

Návštěvníkům přináší kompletní rekreační zázemí. Vzniklo zde i několik pláží. Za nejkrásnější bývá považována ta v Lipně nad Vltavou, případně ve Frymburku. Údolní nádrž Lipno proto přináší velmi kvalitní rekreační zázemí.

Kromě koupání a odpočinku je toto místo doslova rájem pro milovníky vodních sportů. Ideální podmínky zde panují pro jachting, windsurfing nebo jízdu na katamaránech. Místní vody jsou bohaté na mnoho druhů ryb, Lipno je proto pojmem i mezi vyznavači sportovního rybolovu. Více informací o této i dalších destinacích zpracovali redaktoři portálu Arecenze.cz ve článku Kam na dovolenou.

Baťův kanál

Baťův kanál, dalším názvem též Průplav Otrokovice-Rohatec je historickou vodní cestou, která byla vybudována v letech 1934–1938. Celkem měří Baťův kanál 52 km.

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších turistických cílů, který se nachází na východě Moravy. V současnosti je pravidelně využíván pro lodní dopravu. Pořádají se zde plavby na výletních lodích, sjet si můžete celou vodní cestu z Otrokovic do Skalice stejně tak na raftu nebo na kanoi.

V okolí Baťova kanálu vede již více než 80 km cyklostezek. Tato lokalita je proto perfektní například pro rodinnou dovolenou.

Vltava

Vltava je doslova rájem vodáků. Za jeden z nejoblíbenějších úseků na této řece platí ten z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou.

Trasa je bez problémů sjízdná i pro méně zkušené vodáky. Vzít s sebou na plavbu po Vltavě můžete dokonce i malé děti. Proto zde zejména během léta panuje poměrně čilý „provoz“ a některými lidmi bývá Vltava označována i jako komerční řeka.

Na své si však na Vltavě bezpochyby přijdou i ti, kteří se jednoduše s davy turistů potkat netouží. Zkušení vodáci doporučují absolvovat úsek vedoucí Národním parkem Šumava.

Sázava

Sázava patří vedle Vltavy k nejoblíbenějším řekám u vodáků. Sjízdný úsek této řeky začíná od Žďáru nad Sázavou.

Pro začátečníky je vhodná zejména trasa mezi Kácovem a Českým Šternberkem. Naopak peřejnatý úsek na zkušené vodáky čeká na horním toku v podobě Stvořidel, který se nachází mezi Smrčnou a osadou Stvořidla. Doporučená je i trasa Krhanice-Pikovice.

Ubytovat se na Sázavě lze v některé z chat, kempů či příjemných apartmánů. Záleží tak na vás, zda si chcete užít klidnou dovolenou blízko přírody nebo upřednostníte dobrodružství při sjíždění řeky. Sázavu si zaručeně užijete i s dětmi.

Komerční sdělení