Úvod Články 6 tipů kam vyrazit na (rodinnou) rybářskou dovolenou v Beskydech a co...

6 tipů kam vyrazit na (rodinnou) rybářskou dovolenou v Beskydech a co vše sbalit

1 946

Lysá Hora, Stezka Valašska, Radhošť, muzeum nákladních automobilů Tatra a města jako Štramberk nebo Frýdek-Místek, to všechno jsou místa, která můžete při své dovolené, třeba o letních prázdninách, v Beskydech navštívit a sbírat tam nezapomenutelná zážitky.

Beskydy
Zdroj: pixabay.com

I když u nás v České republice považujeme Beskydy spíše za menší pohoří ve srovnání například se Šumavou nebo Krkonošemi, ve skutečnosti se jedná o rozsáhlou plochu, která se rozkládá na území hned tří států:

  • České republiky
  • Polska
  • Slovenska

V České republice naleznete Moravskoslezské Beskydy na samém východě České republiky a také Slezské Beskydy, někdy nazývané též Těšínské, které se rozkládají u hranic České republiky a Polska.

Tip: Chcete s dětmi v Beskydech vyrazit také na výlet do hor? Víte na co dát pozor při pobytu v přírodě s dětmi?

Právě na oblast Beskyd v České republice se v tomto článku zaměříme. Pokud tedy zvažujete, kam vyrazit na dovolenou a kromě například aktivního odpočinku chcete vyrážet i na milované ryby, Beskydy mohou být dobrou volbou.

Kam ale v Beskydech vyrazit na ryby a jak si rybářskou dovolenou užít s celou rodinou?

1. Radhošťský rybník

První vodní plochou, kterou vám pro rybářskou dovolenou v Beskydech chceme doporučit je Radhošťský rybník, který se nachází v samotném srdci Moravskoslezských Beskyd a je obklopen nádhernou přírodou chráněné krajinné rezervace pod úpatím známe beskydské hory Radhošť, podle které dostal tento rybník také svůj název.

Rybaření na Radhošťském rybníku

Radhošťský rybník v obci Trojanovice je soukromým pstruhovým revírem a na rybaření zde se vztahují určitá pravidla, především potřebujete povolenku, kterou lze koupit na 1 den za 500 Kč. V případě celotýdenního rybaření lze koupit týdenní povolenku za 3 000 Kč.

Na základě povolenky si můžete ponechat 2 ks lososovitých ryb v délce 25-40 cm, ostatní druhy ryb musí být co nejšetrněji vráceny do vody. Výjimkou jsou štiky a sumci, jejichž ulovení musí být neprodleně oznámeno správci objektu.

Rybařit se může technikami:

  • muškaření
  • přívlačí na 1 prut
  • položená
  • plavaná, nejvýše na 2 pruty

Dále je třeba dodržovat obecně platný Rybářský řád a pravidla, která by měla být pro každého správného rybáře samozřejmostí.

Na Radhošťském rybníku je od května do září povoleno rybařit od 8:00-18:00 hodin, v ostatních měsících je lovná doba zkrácena.

Ubytování u Radhošťského rybníka

Ať už vyrážíte rybařit kamkoli, vždy máte více možností. Ubytovat se můžete v apartmánech, chatkách i srubech, kde na vás obvykle čeká pohodlná postel a teplo.

Využít ale také můžete obvykle různých kempů nebo se pustit do nocování v přírodě na divoko v kvalitní hamace.

Přímo u rybníka je možnost ubytovat se ve srubu až pro 6 osob.

Nezapomeňte si však pohlídat volné termíny. Cena pronájmu vyjde na zhruba 3 000 Kč za celý srub na noc.

Ubytování je dále možné v hotelech přímo v Trojanovicích.

Další vyžití u Radhošťského rybníka

Pokud na dovolenou vyrážíte s celou rodinou včetně dětí, jistě může rodina trávit u vody den s vámi.

u rybníka
zdroj: unsplash.com

Přímo v Trojanovicích je však i další vyžití, naleznete tu například bowlingovou dráhu, jezdecký klub, horský lanový park Tarzanie, půjčovnu motokár a terénních koloběžek nebo tenisové kurty v areálu Na Dolině.

2. Lačnovské rybníky

Lačnovské rybníky jsou celkem tři – Dolní, Prostřední a Horní lačnovský rybník. Nachází se mezi obcemi Horní Lideč a Lačnov na Vsetínsku na tocích Seninka a Lačnovský potok a jde o místo, kde budete mít skutečně klid na svůj koníček.

POZOR: I když jsou Lačnovské rybníky oblíbeným místem pro rybaření v Beskydech, na potoku Seninka je rybolov zakázán!

Rybaření na Lačnovských rybnících

Lačnovské rybníky jsou ideální především pro sportovní rybolov, jedná se mimopstruhový revír 471 034. Žije zde velké množství ryb – kapři, sumci, líni, úhoři, amuři a další.

Celoročně jsou rybníky volně přístupné, parkovat lze před Rybářským domem.

Hlavním lovištěm jsou rybníky 1 a 3 a jako povolenka zde platí celosvazová povolenka, popř. povolenka Výboru územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko. Při rybolovu je třeba řídit se obecně platným Rybářským řádem.

Bližší podmínky pak určují, že je zakázán lov z hráze, horní míra pro kapra je stanovena na 70 cm a na spodním rybníku je povolena pouze jedna docházka týdně.

Ubytování u Lačnovských rybníků

Co se týče ubytování u Lačnovských rybníků, k dispozici vám je Rybárna Lačnov nad prostředním rybníkem, ubytování v Horní Lidči a další ubytování v okolí, porozhlédnout se můžete po levném ubytování nebo pronájmu chatek v Beskydech.

V blízkosti Horního lačnovského rybníka se také nachází malý kemp, kde si můžete postavit stan.

opékání v přírodě
zdroj: unsplash.com

Další vyžití u Lačnovských rybníků

V přímé blízkosti Lačnovských rybníků je množství cyklostezek a turistických a naučných stezek.

Udělat si tak můžete výlet i do blízkých Lačnovských skal nebo k Čertovým skalám, kam se dostanete po naučné stezce Vařákovy paseky.

žena a dítě u vody
zdroj: pexels.com

Oblíbená je také chráněná lokalita květnatá ovsíková louka.

Výlet si můžete udělat i do nedalekého Vsetína, kde můžete navštívit například Muzeum regionu Valašsko, hvězdárnu nebo vsetínský zámek.

3. Bečva Vsetínská 4A, český Balaton

V blízkosti Vsetína naleznete i další možnosti k rybaření, a tak během dovolené v této oblasti Beskyd můžete vystřídat hned několik rybářských lokalit. Jednou z nich je i mimopstruhový revír 471 017, Bečva Vsetínský 4A, který je tvořen umělým jezerem. Místní mu přezdívají Balaton.

rybaření
zdroj: unsplash.com

Rybaření v revíru Bečva Vsetínská 4A

Jezero se rozkládá na ploše 5 hektarů. Pokud se sem vydáte na ryby je třeba řídit se obecně platným Rybářským řádem a bližšími podmínkami revírami, horní míra pro kapra je stanovena na 70 cm.

K chycení by tu kromě kapra měly být také ryby jako amur, cejn, lín, okoun nebo štika. Ideální tu jsou podmínky pro jezerní muškaření.

Ubytování v revíru Vsetínské Bečvy 4A

Pokud byste se ubytovali přímo u českého Balatonu v obci Nový Hrozenkov, možností tu máte více. Pro ty, kterým nevadí trávit prázdniny v kempu, ať už ve stanu či v chatkách, je tu i tato možnost. Kemp navíc nabízí i další vyžití než jen rybaření.

TIP: V těsné blízkosti tohoto revíru se nachází také rybářský revír Vsetínská Bečva 4P, který je pstruhovým revírem. Ubytování tak kromě Nového Hrozenkova, můžete shánět také například v městě Karolinka nebo Velké Karlovice.

Další vyžití v revíru u českého Balatonu

Místní jezero může dobře sloužit i vodním radovánkám. V okolí se také nachází spousty pěkných cyklotras, takže pokud máte kromě ryb rádi také cykloturistiku, rozhodně se vyplatí vzít si s sebou také kola.

Navštívit také můžete například Muzeum sklářství Karolinka nebo Karlovské muzeum v nedaleké obci Velké Karlovice. Můžete vyrazit také do horského pralesa Razula, který leží v CHKO Beskydy.

4. Vodní nádrž Baška

Vodní nádrž Bašku naleznete ve stejnojmenné obci  na toku potoku Baštice, podle kterého se jmenuje i místní mimopstruhový rybářský revír 471 002 Baštice 1 A.

Rybaření na Bašce

Celý rybářský revír se rozkládá na 32 hektarech plochy. Lovit ryby je možné od tělesa hráze až k silničnímu mostu na konci vzdutí nádrže.

POZOR! Na tomto revíru platí povolenka pouze pro členy MO Frýdek Místek, tedy pro organizaci, která je pověřená hospodařením na vodní nádrži. Sehnat si tak budete muset hostovskou povolenku.

Ubytování u vodní nádrže Baška

Pokud chcete bydlet přímo u vodní nádrže a nebojíte se kempování, skvělou možností je zůstat v autokempu Baška přímo u vodní nádrže. Zde je možnost ubytování se v chatkách či apartmánech, kempovat ve stanu nebo trávit noci v karavanu.

Tip pro náročné kempaře: věděli jste, že elektrocentrála může být vhodná (nejen) na kempování?

Další vyžití u vodní nádrže Baška

Pokud se chystáte vyrazit na rybářskou dovolenou a chcete s sebou vzít celou rodinu včetně dětí, Baška je ideálním místem, protože kromě rybaření je zde i spousty jiného vyžití pro celou rodinu.

Vodní nádrž Baška je totiž kromě rybaření vhodná také pro koupání a vodní sporty. Můžete také zavítat do privátního wellness centra v Bašce, nedaleko se nachází ZOO Lašský dvůr  nebo Happy Ranch. Asi 5 km to máte do Frýdku Místku a asi 25 km do Ostravy.

5. Bystřice Valašská

Vyrazit v Beskydech můžete také do revíru Bystřice Valašská, který tvoří nádrž Bystřička ve stejnojmenné obci.

Rybaření na vodní nádrži Bystřička

Lov ryb je na vodní nádrži Bystřička upraven Rybářským řádem a dalšími bližšími podmínkami lovu ryb. Lovit se smí od hráze přehrady až po splav u Bušů.

Výjimku v době letních prázdnin tvoří oblast autokempu až po chatu Mír, kde je lov ryb zakázán.

Nejčastěji zde můžete ulovit kapra, horní míra pro tuto rybu je stanovena na 70 centimetrů. V revíru však není nouze ani o další ryby jako je cejn, štika, candát, lín, sumec, amur nebo jelec tloušť.

Pozor: Říčka, která nádrž zásobuje vodou, Valašský Bystřice, tvoří samostatný pstruhový revír 473 017.

Ubytování u vodní nádrže Bystřička

Pokud hledáte klidný kemp v blízkosti vodní nádrže, k dispozici vám je Kemp Ranč Bystřička, který je kromě rybaření vhodným východiskem také pro turistické výlety, táboření, sportování a rodinnou dovolenou.

Tábořit můžete také v tábořišti Dolinky nebo v chatové osadě Pod Hrází, kde však není takové vyžití pro celou rodinu a musíte tak hledat jiné způsoby, jak děti v tábořišti zabavit.

TIP: víte proč a jak vést děti k rybolovu?

Další vyžití u vodní nádrže Bystřička

Kromě rybaření se může celá rodina ve vodní nádrži také koupat. V blízkosti se nachází také letní kino Bystřička, vydat se můžete naučnou stezkou Klenov na výlet do přírody nebo vyrazit k místnímu vodopádu Bystřička.

6. Vodní nádrž Olešná

V blízkosti Frýdku-Místku můžete vyrazit k další vodní nádrži, tentokrát s názvem Olešná. Konkrétně se jedná o rybářský revír 471 077, Olešná 2 A o velikosti skoro 75 hektarů.

Rybaření na vodní nádrži Olešná

Vodní nádrž Olešná je mimopstruhovým revírem a pokud se rozhodnete vyrazit na ryby právě sem, zaměřte se především na to, zda na místě, které jste si pro rybaření vybrali, je rybolov povolen. Stačí se jen pozorně dívat po tabulích.

Součástí revíru je kromě vodní nádrže Olešná také biologický rybník Řehánek, který tedy můžete samozřejmě také okusit. Ale pozor, v revíru platí pouze povolenka MO Frýdek-Místek, nezapomeňte si tedy zařídit hostovačku.

Ubytování u vodní nádrže Olešná

Přímo v blízkosti vodní nádrže se nachází autokemp Olešná, pro náročnější je určitě dobrou možností také ubytovat se v hotelu Terasa nebo v nedalekém Frýdku Místku a na ryby si ráno prostě přivstat.

Další vyžití u vodní nádrže Olešná

Koho už by nebavilo blbnout ve vodní nádrži, může vyrazit i do letního aquaparku Olešná, kde na vás kromě tobogánů a bazénů čeká také saunový svět nebo dětské hřiště.

Vyžití pro děti nabízí také Family park Olešná. Využít pro sportovní vyžití můžete řadu cyklostezek nebo okružní inline stezku pro kolečkové brusle.

Vyrážíte na rodinnou rybářskou dovolenou poprvé?

Vyrážíte snad na rybářskou dovolenou, ať už sami nebo s celou rodinou, úplné poprvé? Pak se vám jistě budou hodit i tipy, na co si dát pozor a co rozhodně nezapomenout doma.

kapr
zdroj: unsplash.com

Celkově balení na dovolenou s sebou nese trochu toho stresu – hlavně nic důležitého nezapomenout doma! A když je dovolená specifická ještě rybařením, je o to důležitější nic z potřebných věcí doma nenechat.

Navíc, pokud s sebou berete děti a rozhodli jste se trávit léto v kempu nebo tábořišti, je třeba připravit se s dětmi na stanování v přírodě. Jak na to?

Co sbalit na rybářskou dovolenou?

Kromě klasických věcí, které berete na každou dovolenou by vám v případě té rybářské dovolené neměla chybět základní rybářská výbava. Abyste na nic nezapomněli, doporučujeme nenechat vše na poslední chvíli a sepsat si seznam věcí, které budete potřebovat.

Přemýšlejte také o tom, jaké ryby vlastně budete lovit, jakými technikami a podobně, ať netáhnete zbytečnosti, které nakonec ani nevyužijete. Už takhle může hrozit, že se s pruty, rybářskou stoličkou a dalšími zavazadly celé rodiny sotva vejdete do kufru auta.

Ani v létě nepodceňte počasí.

Samozřejmě vám přejeme, aby na dovolené vyšlo počasí přesně podle vašich představ. Pokud však trávíte čas v přírodě a u vody, měli byste mít na paměti, že je důležité sbalit si také vhodné oblečení na táboření i k vodě. Chybět by rozhodně nemělo:

a další.

TIP: V letních měsících nepodceňte ani slunce a otravný hmyz, který se v blízkosti vodních ploch často objevuje. Chybět by vám neměl kvalitní opalovací krém a účinný repelent, který bude odpuzovat nežádoucí hmyz.

Jak se připravit na stanování s dětmi?

To, co všechno bude obnášet příprava na stanování s dětmi se odvíjí od jejich věku a také předchozích zkušeností se stanováním a tábořením. Pokud jsou vaše děti stejně jako vy milovníci přírody a synonymem dobrodružství je pro ně právě kempování v přírodě, budou vaše přípravy o dost jednodušší!

Pokud se ale chystáte s rodinou pod stan poprvé, doporučujeme vám předtím, než se vydáte na dovolenou do Beskyd, třeba přes půl republiky, vyzkoušet s dětmi stanování v blízkosti vašeho domova, klidně i na zahradě.

Pro někoho totiž spaní ve stanu nebo pod širákem zábava vůbec není a pak nezbývá, než začít uvažovat o ubytování v chatkách, hotelech nebo penzionech.

Myslete na zábavu

Nespoléhejte jen na to, že se děti 14 dní zabaví u vody jen tak, sami od sebe. Dětem je obvykle třeba připravit program a čas, který chcete strávit sami v klidu u vody jim musíte nějak aktivně vyplnit.

Proto je třeba porozhlédnout se i po možnostech aktivního vyžití v okolí a některé výlety samozřejmě absolvovat s nimi, jindy je vzít s sebou na ryby, pokud lásku k rybám sdílí s vámi.

Zároveň můžete na vaší dovolenou přibalit i různé deskové a karetní hry, bloky, pastelky, křídy, hračky do vody, knížky a další předměty, které vašim dětem poskytnou určitý druh zábavy. Zabavit se tak mohou nejen na dovolené, ale také při delší cestě autem, která například z Prahy do Beskyd vede.

Přemýšlejte o jídle

Nikdo nejsme živ ze vzduchu a je třeba přemýšlet také o jídle. Můžete samozřejmě sbalit plynový vařič, ešus a příbory – i tak je ale třeba rozmyslet dopředu jídelníček, nakoupit trvanlivé potraviny, popř. zavařit některé pokrmy do sklenic. Doporučujeme porozhlédnout se také po stravovacích možnostech v okolí.

Závěr

Vyrazit na rybářskou dovolenou s celou rodinou třeba právě do Beskyd může být pro vás i vaše blízké celoživotním zážitkem. I když vás může samozřejmě potkat řada drobných potíží, nenechte si dovolenou zkazit. Je to dobrodružství a na dovolené se má hlavně odpočívat. Vyrážejte na ryby i na výlety a dovolenou si prostě užijte.

Alena Mrvíková, poctiveSEO.cz

Komerční sdělení