Začínáte s rybařením? Paráda! Takový klid jako u vody se jen tak někde nevidí. Jistě už tušíte, že se neobejdete bez rybářského vybavení jako je prut, naviják a návnada. Víte ale jak se u vody chovat?
Rybářský lístek a povolení nesmí při rybolovu chybět
Úplným základem. bez kterého se žádný rybář neobejde, je rybářský lístek a rybářské povolení. Bez nich totiž chytat ryby nikde nemůžete. Dopouštěli byste se pytláctví. Za něj mohou být na základě Českého trestního zákoníku uděleny tresty jako propadnutí majetku, zákaz činnosti nebo odnětí svobody až na 2 roky.
Jak a kde si tedy zajistit všechny potřebné formality? Na úřadě v místě vašeho bydliště. Tam můžete získat rybářský lístek i povolení. Zároveň se můžete informovat o rybářských organizacích v okolí.
Jak se (ne)chovat při rybolovu?
- Rybář je povinen udržovat na místě rybolovu pořádek a chovat se šetrně k přírodě
- Rybář je povinen šetrně zacházet s ulovenými rybami a nepoškozovat je
- Rybář by si měl vždy nastudovat rybářský řád místa, kde loví a seznámit se s pravidly jako jsou místa s vyloučením rybolovu, povolenými technikami rybolovu apod.
Svá specifika, která je nutno nastudovat, má i mořský rybolov nebo noční rybaření.
Jak vybrat oblečení pro rybolov?
Mysleli jste si, že k rybníku bude stačit vyhrabat ve skříni starší oblečení a můžete vyrazit? Tak to jste na omylu. Špatně zvolené oblečení vám při rybaření může způsobit i zdravotní obtíže, kvůli kterým se pak k vodě zase delší dobu nepodíváte.
I při výběru oblečení je důležité zamyslet se nad tím, zda se chystáte na denní nebo noční rybolov a také pro jaké roční období zrovna nakupujete. I v tom jsou totiž rozdíly.
Oblečení by mělo mít plno vlastností, především by mělo být funkční, pohodlné, nepromokavé. Mělo by v případě potřeby zahřát a zároveň by mělo být prodyšné. Proto hodně záleží na materiálu, z kterého je oblečení vyrobeno. My doporučujeme například oblečení z lněných látek, které má dobrou tepelnou vodivost, je odolné a pevné.
Oblečení na ryby v zimě
V zimě každý rybář ocení termoprádlo. Termoprádlo dokáže totiž zahřát a zároveň neškrábe ani nestudí. I v zimních měsících rybáři tráví u vody několik hodin a je třeba předcházet prochladnutí. S tím kromě teplého oblečení může pomoci i termoska s teplým čajem.
Kromě termoprádla se v zimních měsících hodí:
- Teplé ponožky
- Zateplená obuv
- Kvalitní outdoorové oblečení
- Rukavice
Za snížené viditelnosti nezapomínejte ani na reflexní prvky, které podpoří vaši viditelnost nejen u vody ale i cestou k vodě. To lze vyřešit nošením reflexních prvků pomocí reflexních nažehlovaček.
Oblečení na ryby jaro, léto, podzim
Boty
A jak se oblékat na ryby po zbytek roku? Naprostým základem jsou boty a kalhoty, které by měly být hlavně nepromokavé a dále taky pohodlné. Pamatujte na to, že během rybaření jste v přírodě a ne, nebudete celou dobu sedět v křesílku. Pantofle nebo jakákoli jiná volná obuv je naprosto nevhodná.
Během rybaření můžete stát ve vodě, v bahně, budete se pohybovat v přírodě v nejrůznějším terénu a k tomu je potřeba kvalitní obuvi – nepromokavé, pohodlné a nejlépe nadkotníkové. Mezi rybáři jsou velmi oblíbené holínky.
Kalhoty
I kalhoty by měly být stejně jako boty nepromokavé. Výborným řešením jsou rybářské kalhoty s odepínacími nohavicemi, které tak můžete nosit po celý rok v každém počasí. V létě stačí odepnout a vytvoříte kraťasy, na podzim připojíte spodní díl a dlouhé kalhoty jsou zpátky na světě.
V případě, že se chystáte brodit vodou budete potřebovat speciální brodící kalhoty a boty vyrobené z neoprenu.
Bunda
V letních měsících si pravděpodobně vystačíte ve vhodném tričku k vodě nebo mikině. Když klesne teplota nebo začne pršet, oceníte bundu z kvalitního materiálu. Bunda by měla chránit před deštěm, větrem a v případě potřeby by měla i zahřát.
Z materiálu můžeme doporučit softshell nebo fleece.
TIP: Oblečení můžete doplnit nejrůznějšími doplňky jako je třeba klobouk nebo kšiltovka. A pozor! V případě, že nosíte hodinky – k vodě doporučujeme sáhnout po vodotěsných hodinkách.
Máte vše sbaleno a co dál?
Kvalitní oblečení, pláštěnka, pruty, krmení, svačina – vše je nachystáno a zbývá vybrat místo, kam na ryby vyrazit. Nevíte si rady? Tady přichází důležitá rada – vyrazte poprvé s někým zkušenějším, s někým, kdo na ryby už pravidelně chodí.
Zkušený rybář, dobrý parťák
Takový zkušený rybář vám může dát dobré tipy na místa, která jsou k rybaření jako stvořená, a kterým místům se naopak vyhnout, z různých důvodů.
Když už k vodě vyrazíte důležitá je také znalost místa – pokud tedy chcete hned napoprvé zažít radost z úlovku. Zkušený rybář vám může vysvětlit, jak ryby migrují a na jaké úlovky se můžete na konkrétním místě těšit. Zároveň si ve dvou užijete více zábavy.
Na ryby se psem
Poslední téma, které chceme v rámci článku s vámi rozebrat, je rybaření se psem. Hodně rybářů vyráží rádo k vodě se svým čtyřnohým mazlíčkem. Pokud si ho plánujete teprve pořídit, můžete zvážit i vhodnost různých plemen.
Určitě oceníte klidnější psi, kteří vydrží v klidu odpočívat vedle vás. Důležitá je také inteligence a poslušnost psa. Obecně se k cestování doporučují spíše menší plemena, s kterými je o něco jednodušší cestování.
Takových plemen je více. My doporučujeme například stafordšírského bulteriéra. Je to inteligentní plemeno, které vydrží i neštěkat, zároveň je pes velmi všestranný a hodí se i k soutěžení v psích sportech. Nemá problém ani s jinými zvířaty.
TIP: Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli psi mohou jíst ryby?
Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting